Brain patternHilt Consulting 

EEG Biofeedback, Terapia XXI wieku dla wszystkich  

 

Strona główna W górę Opinie Spis treści Wyszukiwanie English

W górę

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pią, 08-20, Sob, 08-16

 

Zapisy:

+48 (601) 24 60 28, +48 (22) 711 8060

zapisy@hilt.pl

 

EEG (ELEKTROENCEFALOGRAM)

Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego Elektroencefalografem. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania zapisuje się wyłącznie czynność mózgu podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca.

Badanie EEG jest zazwyczaj wstępem do treningu EEG Biofeedback lub MindFitness, ale może być również i często jest wykonywane niezależnie. 

Wskazania do badania EEG

w

Rozpoznanie i dokładne określenie rodzaju napadów padaczkowych, śledzenie wyników leczenia w czasie. w Zaburzenia funkcji poznawczych i procesu uczenia się (od wczesnego dzieciństwa do okresu dorastania)
w Zaburzenia snu (trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, moczenie nocne, lęki, koszmary senne, bezdech senny) w Przewlekłe bóle, zaburzenia wzroku, ogólne zmęczenie, nadmierna drażliwość
w Zaburzenia rozwoju psychoruchowego wieku dziecięcego. w Nadpobudliwość psychoruchowa (hamowanie w zachowaniu, trudności z koncentracją, 
w Zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia nastroju, objawy depresyjne, lęki, podwyższona wrażliwość na stres.. w Zaburzenia pamięci, rozwoju mowy, jąkanie się.
w Zaburzenia autoimmunologiczne (alergie) w Inne choroby takie jak: Parkinsona, Altzheimera

Przebieg badania

Badanie EEG, wykonywane przy pomocy komputera, prowadzi technik EEG, zapis zaś ocenia lekarz specjalista. Technik zakłada na głowę badanego specjalny czepek z elektrodami. Na skórę głowy w miejscu ułożenia elektrod wciska się za pomocą strzykawki z tępą igłą małą ilość żelu. Następnie badany kładzie się na lóżko. Badanie EEG trwa zazwyczaj około 45 minut, w tym samo badanie około 30 minut, a przygotowanie do badania około 15 minut.

Badanie w czuwaniu

Badany leży spokojnie, nie napina mięśni, nie rusza się, nie mówi podczas badania, gdyż takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG. Badający wydaje kilka razy proste polecenia, jak na przykład: "proszę otworzyć lub zamknąć oczy, oddychać głęboko lub oddychać normalnie". W innej części badania dla oceny wrażliwości na światło podawane są przez kilka minut błyski świetlne przy oczach zamkniętych, niekiedy przedstawione są dodatkowe wzorce geometryczne takie jak: paski, kratki i szachownice.

Badanie we śnie

W małych dzieci, niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu. Aby badany zasnął w pracowni, należy przygotować się do snu: umówić się na badania o takiej porze, kiedy dziecko zwykle zasypia w domu, zastosować wybudzenie w nocy i następnie nie dać spać. Rekomendujemy zastosowanie następujących praktycznych metod:

w

u noworodka i niemowlęcia po jedzeniu w pracowni dziecko zwykle zasypia;
w u dziecka do 2 roku życia, należy umawiać się na EEG po godzinie 12 i wybudzić dziecko rano o godzinie 6;
w u dziecka od 2 do 5 roku życia należy wybudzić dziecko o godzinie 4 rano i nie spać do badania;
w u dziecka od 5 do 8 roku życia, należy położyć dziecko poprzedniego dnia o godzinie 23 i wybudzić o godzinie 4 rano;
w u dziecka od 8 do 11 roku życia należy położyć dziecko poprzedniego dnia o godzinie 24 i wybudzić rano o godzinie 4 - wtedy badanie należy planować na godzinę 12 w dzień;
w dziecku starszemu, od 12 lat i dorosłemu poleca się nie spać poprzedzającą badanie noc.

Przygotowanie do badania

Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żeli lub lakierów do włosów. Przed badaniem należy zjeść posiłek. Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione przez mamę dopiero w pracowni po nałożeniu na głowę czepka przez technika EEG, bowiem po zjedzeniu dziecko zwykle zasypia i zapis senności jest potrzeby do oceny. Przed badaniem technik będzie zadawał pytania, na które należy odpowiedzieć wyczerpująco: jak badany/dziecko się czuje, czy nie boli go głowa, czy dobrze spało w nocy, czy nie ma podwyższonej temperatury, jaki czas upłynął od ostatniego posiłku, kiedy był ostatni napad (u osób z padaczką), jakie leki bierze lub brał w przciągu ostatniego miesiąca i inne ważne dane, które mogą mieć wpływ na wynik badania EEG. Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG. Jeśli między badaniem EEG i wypisaniem skierowania na badanie lekarz zmienił leczenie, należy o tym poinformować technika EEG. Należy powiedzieć o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach i lekach przeciwuczuleniowych.

Cena badania oraz inne warunki

Cena jednego badania EEG wynosi 120 PLN. Obecnie, w okresie od 1 grudnia 2003r do 1 lutego 2004r oferujemy badanie EEG w cenie promocyjnej wynoszącej 100 PLN.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:

Hilt Consulting - Pracownia EEG Biofeedback

Telefon:

+48 (601) 24 60 28, +48 (22) 711 8060

Faks:

+48 (22) 711 8160

Adres:

Okrężna 27, Bielawa, 05-520 Konstancin-Jeziorna

E-mail:

pytania@hilt.pl

 

Strona główna ] W górę ]

Wyślij pocztę do webmaster@hilt.pl z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web.
Copyright © 2003, 2004 Hilt Consulting
Ostatnia modyfikacja: 20 listopada 2004